Ruoniukams suteikti aukštaitiški vardai

2021 06 22

Birželio 22 dieną, Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje pristatyta Lietuvos jūrų muziejaus paroda „Gyvybei – rūpestį", sukurta kartu su autoriumi, aktoriumi, dramaturgu Justu Terteliu.

Lietuvos jūrų muziejus jau keturis dešimtmečius gelbėja Baltijos jūros pilkųjų ruonių jauniklius. Šiemet muziejus priglaudė net šešiolika ruoniukų, kurie atgabenti iš viso pajūrio. Akcija „Išrink ruoniukui vardą" gimė jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjui Arūnui Grušui, kuomet augant pamestinukų skaičiui darbuotojai nebesugalvojo naujų vardų. Tuomet buvo pasiūlyta kreiptis į skirtingų regionų Lietuvos gyventojus. Praėjusiais metais, kai ši akcija buvo vykdoma pirmąjį kartą ruoniukams buvo suteikti žemaitiški vardai. Šiais metais Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos lankytojai galėjo siūlyti aukštaitiškus vardus.

Renginio metu Jūrų muziejaus edukatorė, Ieva Jašinskienė atskleidė, kokiais aukštaitiškais vardais pavadinti ruoniukai ir apdovanojo jų krikštatėvius. Šiais metais buvo išrinkti šie vardai: Broškė, Cukerka, Cviekas, Gaspadorius, Gastinčius, Guzikas, Iškadnykas, Kujelis, Spotkelis, Ulas, Unarava, Unčiakas, Untaniukas, Zabova, Zbitka, Žiužis.

Renginio metu vyko ir garsinės knygos „Vandens gyvenimo linija" pristatymas. Knyga sukurta trijų menininkų Justo Tertelio, dailininkės Elenos Maya'os ir papildyta Ritos Mačiliūnaitės-Dočkuvienės sukurtu garso takeliu. Knyga buvo išrinkta tarp geriausių 2020 m. pažintinių knygų vaikams ir paaugliams. Ji parengta bendradarbiaujant su Lietuvos Jūrų muziejaus specialistais. Knygoje pasakojama apie gyvenimą Baltijos jūroje. Istorija pateikiama ruoniuko akimis. Skaitytojui pasakojama, kaip atrodo vandens ir dangaus linija, koks gyvenimas virš ir po ja. Tai knyga, kuri parodo, jog kad ir kur gyventumėme, turime galvoti, ką galime pakeisti ir kaip padėti gyvūnams.